Ako vyčistiť kefu na vlasy ?

    Ak čistenie kefy na vlasy nie je na prvom mieste vášho zoznamu úloh, neobviňujeme vás. Ale je to vec, ktorú stojí za to urobiť. Pravidelným čistením kefy na vlasy sa zbavíte nečistôt, zvyškov produktov, prachových roztočov a mastnoty z pokožky hlavy, ktoré sa časom usadzujú na štetinách. 
Posledná vec, ktorú by ste chceli, je, aby tá špinavosť  skončili späť na vašich čistých vlasoch. Navyše, ak strávite trochu času čistením kefy zabezpečíte, aby kefa fungovala a slúžila svojmu účelu. Dobrá správa je, že čistenie kefy na vlasy, bez ohľadu na to, o aký druh ide, nemusí byť zložitý ani časovo náročný proces. Tu je návod, ako rýchlo a efektívne vyčistiť kefu na vlasy (alebo hrebeň).

Ako často čistiť kefu na vlasy?

    Dôkladné čistenie kefy 1x do mesiaca je dostatočné pre väčšinu kief a hrebeňov. Ak máte veľmi dlhé vlasy alebo používate veľa stylingových produktov, kefu by ste mali čistiť každé dva týždne. Zamotané vlasy okolo štetín je dobré odstraňovať po každom česaní, aj keď nerobíte dôkladné čistenie.
Ako čistiť kefu na vlasy
Kroky na čistenie kefy na vlasy závisia od typu kefy, ktorú čistíte. Najľahšie sa čistia kefy so syntetickými (plastovými) štetinami a rukoväťou, zatiaľ čo kefy s prírodnými štetinami alebo s drevenou rukoväťou si vyžadujú viac pozornosti.
Kefy na vlasy so syntetickými štetinami a rukoväťami

Tieto kroky fungujú dobre so všetkými typmi syntetických štetín a rukovätí:

1. Odstráňte vlasy. Začnite odstránením čo najväčšieho množstva vlasov zo štetín pomocou konca hrebeňa, prstov alebo pinzety.
2. Umyte kefu. Naplňte umývadlo alebo veľkú misku teplou vodou. Pridajte  (asi dve čajové lyžičky) šampónu a pomiešajte, aby sa vytvorila pena.
3. Necháme vsiaknuť. Kefu môžete nechať namočenú 10 minút alebo sa so špinou ihneď vysporiadať. Použite čistú zubnú kefku na čistenie medzi radmi štetín a okolo rukoväte.
4. Vydrhnite sódou bikarbónou. Ak dôjde k nadmernému nahromadeniu vlasových produktov, ponorte vlhkú zubnú kefku do suchej sódy bikarbóny a pokračujte v čistení. Sóda bikarbóna bude pôsobiť ako jemné brúsne činidlo na odstránenie špiny.
5. Dôkladne opláchnite. Kefu dobre opláchnite teplou vodou a prebytočnú vodu vytraste. Položte na uterák so štetinami nadol, aby sa vysušila.Kefy na vlasy s prírodnými štetinami
    
Kefy na vlasy s prírodnými štetinami sú drahšie a sľubujú, že zanechajú vlasy hladšie a lesklejšie ako syntetické štetiny. Kefu na vlasy s prírodnými štetinami sa odporúča vždy čistiť len čistiacimi prostriedkami s nízkym alebo neutrálny pH. V takomto prípade bude najlepšie, ak použijete jemný šampón.
Prírodne štetiny sú totiž citlivé na agresívne čistiace prostriedky (ako je napr. ocot). Určite neumývajte takúto kefu mydlom, jarou či iným saponátom

1. Odstráňte vlasy. Začnite odstránením čo najväčšieho množstva vlasov zo štetín pomocou konca hrebeňa, prstov alebo pinzety.
2. Umyte štetiny. V plytkej miske, ktorá je dostatočne široká na to, aby ponorila štetiny, ale nie rukoväť, zmiešajte teplú vodu a asi jednu čajovú lyžičku jemného šampónu. Kefu na vlasy položte nad misku tak, aby boli ponorené iba štetiny. Nechajte štetiny namočiť 10 minút. Odstráňte kefu a pomocou rúk rozpracujte penovú zmes medzi radmi štetín, pričom sa uistite, že sa dostanete až k základni.
3. Opláchnite kefu. Kefku rýchlo opláchnite pod teplou tečúcou vodou a položte ju štetinami nadol na uterák, aby ste ju vysušili cez noc.

Kefy na vlasy s drevenou rukoväťou

    Kefy na vlasy s drevenou rukoväťou môžu mať syntetické, prírodné alebo zmiešané štetiny. Na rozdiel od plastových rukovätí by sa drevené kefy na vlasy nikdy nemali namočiť do vody. Voda môže spôsobiť znehodnotenie dreva a uvoľnenie štetín. Ak je vaša drevená kefa navlhnutá, nikdy ju nesušte vysokým teplom zo sušiča vlasov. Ak musíte, použite studený vzduch alebo nechajte drevo vyschnúť na vzduchu.
Ak sa na rukoväti nadmerne hromadí vlasový produkt, ponorte zubnú kefku do mydlovej vody a jemne ju vydrhnite, aby ste odstránili všetky zvyšky. Rukoväť utrite čistou utierkou a položte ju štetinami nadol na uterák, aby uschla na vzduchu.

Tak čo, ako často čistíš svoju kefu ty?